Co můžete čekat, když objednáte likvidaci štěnic u deratizační firmy? Postup se moc neliší od situace, kdy se štěnic zbavujete svépomocí. Což vám samozřejmě firmy neřeknou. Pokud si však na hubení štěnic sami netroufáte, přečtěte si, co deratizace obnáší. A kolik si připravit peněz.
Odborná deratizace1 štěnic probíhá v následujících krocích:
- Průzkum místnosti
- Příprava místnosti
- Příchod pracovníků
- Ošetření postřikem a párou
- Opakování postřiku za 14 dní
1. Průzkum místnosti
První krok můžete provést i vy. Cílem je zjistit, ve kterých místnostech se štěnice vyskytují a v jakém rozsahu. Aby byl dezinsekční zásah efektivní, bude se vás na tyto základní informace deratizační firma ptát.
Hledejte dospělé štěnice i vajíčka. Hodit se vám bude baterka, případně i lupa. Pokud nevíte, jak vypadají, zjistíte to v tomto článku. Prozkoumejte matrace, rošty a čela postelí a jejich okolí - noční stolky, obložení, tapety, obrazy, podlahové lišty, kryty elektrických zásuvek, záhyby závěsů).
Když na nějakou štěnici narazíte, rozmáčkněte ji přes ubrousek nebo gumovou rukavici. To stejné platí pro vajíčka. K likvidaci můžete využíti také parní čistič.
Pokud bydlíte v bytovém domě, zeptejte se sousedů, zda se u nich štěnice nevyskytly. V panelácích se štěnice šíří stupačkami kolem trubek. Když štěnice zůstanou v sousedním bytě, znovu se k vám dostanou.
Sousedé musejí podle zákona poskytnout deratizační firmě součinnost a pustit ji do bytu, aby zkontrolovala, zda není zamořen štěnicemi.
Když máte představu o rozsahu zamoření, můžete zavolat do deratizační firmy a objednat zásah.
2. Příprava místnosti
V tomto kroku je nutné připravit místnost na deratizační zásah. Před příjezdem firmy vyperte ložní prádlo a oblečení, které by mohlo skrývat vajíčka štěnic, na nejvyšší možnou teplotu, ideálně 60 stupňů.
Všechna vývojová stádia štěnic zahubí také sušička při teplotě 45 stupňů nebo zmražení na mínus 17 stupňů po dobu 48 hodin. Při mrazení použijte igelitový sáček.
Vyprané prádlo vložte do igelitového pytle, a schovejte do skříně nebo do jiné místnosti. Bude tak jasné, co máte dezinfikované a co ne.
Odneste z místnosti pokojové rostliny a akvárium. Velké akvárium přikryjte. Insekticidy jsou škodlivé pro vodní organismy.
Odneste z místnosti, ve které bude dezinsekce probíhat, veškeré nádobí. Jinak byste ho později museli umývat od chemie.
Pokud to zvládnete, odsuňte nábytek od stěn.
Nestěhujte nábytek do jiných místností, mohou se v něm schovávat štěnice a nechcete si je roznést po bytě. I lampa stojící na nočním stolku může být úkrytem štěnic.
3. Příchod pracovníků
Pracovníci deratizační firmy přicházejí k vám domů. U většiny renomovaných firem je samozřejmostí diskrétní přístup. Nemusíte se bát, že by vám před domem zaparkovala dodávka s křiklavým nápisem "hubení štěnic" a z ní se vyhrnuli deratizátoři oblečení ve skafandrech.
Některé deratizační firmy si ale zakládají na reklamě a auta polepená mají. Pokud je to pro vás problém, vyptejte se na toto předem.
Pracovníci deratizátora zhodnotí rozsah zamoření a vyhledají ložiska zamoření. Když zjistí, že je nutné odstranit podlahové lišty nebo strhnout linoleum či tapety, protože se štěnice skrývají pod nimi, nedá se nic jiného dělat. Insekticid by pod souvislou plochu nepronikl.
4. Ošetření postřikem a párou
Deratizační firma v tomto kroku aplikuje chemický postřik. Vy čekáte venku. Deratizátor stříká insekticid na konstrukci postele a kolem ní, na zem, na koberec, na podlahové lišty.
Do elektrických zásuvek se stříká suchý popraš, pokud deratizér zjistí, že jsou v nich štěnice zalezlé.
Matrace se ošetřují parním generátorem, horká pára totiž spolehlivě zabije všechna stádia štěnic.
Postřik v tomto okamžiku hubí pouze dospělé štěnice a jejich nymfy, které přímo zasáhne. Vajíčka a ukryté štěnice postřik nehubí. Na nalezená vajíčka se použijí jiné metody, jako je pára nebo křemelina.
Deratizér vás poučí, že postřik se nesmí umýt. Na ošetřených místech se nechává zaschnout a dlouhodobě působit. V průběhu několika dní po deratizačním zásahu budou ze škvír vylézat nově vylíhnuté štěnice z vajíček, která zásah přežila. Když přelezou přes plochu ošetřenou postřikem, do těla se jim dostanou účinné látky, a i tyto štěnice zahynou.
Plocha ošetřená postřikem je i po zaschnutí jedovatá pro domácí zvířata, typicky pro kočky. Jestliže máte doma kočku, je vhodné zařídit její přesun mimo ošetřenou místnost, minimálně na 14 dní po postřiku. To stejné platí pro batolata. Nechcete je nechat lézt po zemi ošetřené jedovatým insekticidem.
Ke zvýšení účinku se v rámci deratizace štěnic postřik někdy kombinuje s dalšími metodami:
- Aplikace křemelinového prášku, který narozdíl od insekticidů zabíjí i vajíčka štěnic, protože je vysuší.
- Aplikace studené insekticidní mlhy z dýmovnice. Mlha pronikne do všech spár a škvír, kam se sprej nedostane. Kromě toho má vypuzující účinek, takže štěnice donutí opustit úkryty.
Po skončení zásahu vás firma informuje, po jakém době smíte zpět do místnosti. Většinou je nutné počkat 3 až 6 hodin. Rovněž dostanete instrukce ohledně větrání, celý ošetřený prostor bude nutné důkladně vyvětrat.
5. Opakování postřiku za 14 dní
Plochy ošetřené postřikem se nechají neumyté pod dobu dvou týdnů, aby postupně hubily všechny štěnice, které přes ně přelezou.
Dva týdny po ošetření musíte normálně spát ve své posteli, abyste štěnice vylákali k nočnímu krmení a přinutili je přelézt přes ošetřenou plochu. Sloužíte tedy jako živá návnada, buďte stateční.
Po 14 dnech je potřeba deratizaci opakovat. Některé firmy vám budou tvrdit, že vás zbaví štěnic jediným deratizačním zásahem, v praxi se to ale v naprosté většině případů nepovede a za 14 dní firma nastupuje znovu.
Některé firmy dokonce pro jistotu provádějí zásah třikrát po sobě, aby vyhubení štěnic garantovaly.
Jak dlouho deratizace štěnic trvá?
Pokud je zásah proveden poctivě, trvá deratizace orientačně kolem dvou hodin.
Kolik deratizace štěnic stojí?
Ceny se samozřejmě liší podle regionu a dojezdové vzdálenosti, ale orientačně se v roce 2023 pohybují takto:
- Garsonka: 1200,- až 6000,-
- Byt 3+1: 3000,- až 7000,-
- Rodinný dům: 5000,- až 10000,-
Levná deratizace nerovná se dobrá deratizace.
Jak vybrat deratizační firmu?
Deratizace štěnic spadá pod služby označované zkratkou DDD, tedy Deratizace, Dezinsekce a Dezinfekce. Přehled zavedených firem najdete v katalogu firmy.cz.
Před výběrem deratizační firmy si vždy pročtěte recenze firmy například na Google. Nejlevnějším firmám doporučujeme se vyhnout. Deratizační zásah v jejich podání v praxi často vypadá tak, že přijedou na místo, postříkají koberec koncentrátem a za 10 minut odjíždějí. Aniž by věnovaly pozornost prohlídce místnosti, rozebraly nábytek apod.
Slušná deratizační firma by vám také měla vystavit protokol o provedení dezinsekce, jako přílohu k faktuře. V protokolu by měly být zaznamenány všechny detaily o provedené dezinsekci, včetně použitých přípravků.
Jaké přípravky deratizační firmy používají?
Při deratizačním zásahu se používají profesionální postřikové koncentráty, které nejsou pro koncového zákazníka volně prodejné. Nejčastěji tyto koncentráty obsahují syntetické pyrethroidy, což jsou jsou umělé insekticidy, které hubí dospělé štěnice a jejich nymfy při kontaktu. Mají rychlý hubicí efekt a dlouhodobý repelentní účinek.
Problémem pyrethroidů je to, že jej vždy přežije několik jedinců, kteří se pak dále množí a získávají proti těmto postřikům odolnost. Čím častěji se tak postřiky s pyrethroidy používají, tím víc se množí nové generace štěnic, které jsou vůči nim imunní.
V praxi se nejčastěji při deratizaci používá kombinace přípravků Fendona + Mythic, případně Biopren, Cipex nebo Permex. Unikátní Mythic je přimícháván proto, že obsahuje účinnou látkou chlorfenapyl, která má pozdní nástup účinku, ale štěnice vůči ní nejsou odolné jako proti pyrethroidům.
Alternativou k výše uvedeným je přípravek FICAM s obsahem karbamátů. Ten nastupuje ve chvíli, kdy byl deratizační zásah provedený postřiky s pyrethroidy neúspěšný. Jedná se lidově řečeno o "větší svinstvo", které je ale proti štěnicím stoprocentně účinné. Použití FICAMu musí deratizační firma předem nahlásit na hygienické stanici. V praxi některé firmy FICAM používají plošně při každém zásahu, aby byly štěnice vyhubeny na "první dobrou".
Další účinnou alternativou k pyrethroidům, vůči které štěnice nejsou imunní, jsou růstové regulátory Pyriproxyfen a Methropren. Druhý jmenovaný je obsažen např. v legendárním spreji na štěnice Protect. Má pomalý nástup a dlouhodobý účinek, který zamezí růstu a množení štěnic.
Pokud vás trápí výskyt štěnic, přejeme vám šťastnou ruku při výběru deratizační firmy a rychlou likvidaci škůdců. Chcete-li problém vyřešit levněji, vše potřebné k deratizaci štěnic svépomocí naleznete na našem e-shopu. Potřebovat budete sprej Protect, křemelinový prášek, dýmovnici a lepové pasti pro následný monitoring.
Prohlédnout kategorii
POZNÁMKA: V článku používáme termín "deratizace štěnic", ale správný výraz je "dezinsekce štěnic". O deratizaci jde v případě hubení hlodavců. Pokud je škůdcem hmyz, jedná se o dezinsekci.