Víte, co dělat, když vás bodne sršeň? Rada číslo jedna zní: nepanikařte. Navzdory své špatné pověsti totiž sršeň není žádný zabiják.
Lidová pravda tvrdí, že sedm sršních bodnutí zabije koně – a pouhá tři prý stačí na člověka. Je na tom něco pravdy? Můžete být v klidu. Tedy alespoň pokud jde o sršně. Ve skutečnosti jsou výrazně mírumilovnější a neškodnější, než se traduje.
Sršně neprovokujte
Minimálně tedy ve střední Evropě. Na rozdíl od daleké Asie, kde řádí extrémně jedovatá mandarínská sršeň, v našich podmínkách narazíte maximálně na sršeň obecnou. A ta zaútočí jen pokud ji sami vyprovokujete.
Odborníci proto doporučují vyhýbat se sršním hnízdům a při setkání se zbloudilými sršni nepanikařit a nedělat prudké pohyby. A když si na vás sršeň náhodou sedne? Prý stačí chvíli bez hnutí počkat. Jakmile sršeň zjistí, že nejste k jídlu, sám odlétne.
Bolestivé sršní bodnutí
Kde tedy sršeň ke své špatné pověsti přišel? Za všechno zřejmě může jeho žihadlo. Je větší než například vosí žihadlo, proto pronikne hlouběji do kůže a bodnutí víc bolí. Sršní jed zároveň obsahuje vyšší dávku acetylcholinu, který má na starosti přenos nervového vzruchu mezi koncovým nervem a svalovým vláknem, proto sršní bodnutí tolik bolí.
Ovšem pozor. Přestože sršní bodnutí je bolestivější než vosí, ve skutečnosti sršní žihadlo obsahuje až 50 krát méně jedu než to vosí! Takže zasažené místo sice oteče, zrudne a nepříjemně svědí, většinou se ale není čeho obávat.
Stačí otok průběžně ledovat, a pokud se neobjeví další komplikace, nemusíte volat lékařskou pomoc.
Alergici, pozor
Sršní bodnutí se může změnit ve velký problém ve chvíli, kdy je jeho obětí malé dítě, starší člověk nebo alergik. Obzvlášť nebezpečné je také bodnutí do obličeje, hlavy nebo do krku, a to i u jinak zcela zdravého jedince.
V takovém případě musíte jednat co nejrychleji. Okamžitě zavolejte záchrannou službu na lince 155 a do příjezdu lékařů postižené místo důkladně ledujte, abyste zpomalili rozvoj otoku.
Mimochodem, alergická reakce na sršní bodnutí se může objevit i v případě, že dotyčný nikdy dřív alergii neměl. Záchranku proto raději zavolejte i v případě, že se pacientovi špatně dýchá, chce se mu zvracet nebo pokud je otok po bodnutí skutečně výrazný.