Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je drobný roztoč, který napadá drůbež i savce a saje jim krev. Může napadnout i lidi. Čmelíci mají mnoho společného se štěnicemi. Přes den jsou ukrytí a v noci vyrážejí sát krev svých hostitelů. Způsobují svědění, vyrážku a zdravotní potíže. Jak je bezpečně vyhubit?
Čmelík kuří
Jak vypadají a kde se berou
Čmelík kuří je parazit velký 0,5 až 1 mm. Lidově se mu říká slepičí muňka. Patří mezi pavoukovce, protože má čtyři páry nohou. Podobně jako štěnice vylézá po setmění z úkrytu a saje krev svých hostitelů. A podobně jako štěnice mění čmelík barvu v závislosti na tom, kolik nasál krve:
- červený čmelík = právě se napil krve
- černý čmelík = je plný strávené krve
- šedý nebo bílý čmelík = je hladový
Čmelíci se živí krví ptáků a savců. Kromě slepic a krůt napadají kachny, husy, křepelky, exotické ptactvo i volně žijící ptáky - holuby, vrabce, špačky. Pokud nemá k dispozici ptačího hostitele, napadá hladový čmelík i hlodavce, psy, kočky, koně nebo lidi.
Vyskytuje se v krmítkách, kurnících, hnízdech a ptačích voliérách. Přes den se ukrývá ve štěrbinách a spárách, aby to měl v noci blízko ke svým hostitelům. K nim čmelíky přitahuje vydechovaný oxid uhličitý, vibrace a barvy. Napadení čmelíky hrozí nejvíce za teplých letních měsíců, kdy mají ideální podmínky k vývoji.
Typická kolonie čmelíků kuřích uvnitř kurníku.
Obvykle se čmelíci živí krví hostitele v noci, ale po několika dnech hladovění mohou být aktivní i ve dne. Za světla čmelíci ztuhnou v pohybu pokud zaznamenají přítomnost vydechovaného CO2. Je to jejich obranná reakce, aby je hostitel nezabil, když je tak blízko, že na ně dýchá.
Čmelíci kuří se šíří přímým kontaktem mezi hostiteli, nebo na předmětech. Drůbež jej nejčastěji chytí kontaktem s volně žijícími ptáky. Přenos může proběhnout i přes hlodavce, který se dostane do kurníku. V chovech mezi halami se čmelíci přenášejí i na nářadí nebo oblečení.
Vlevo: Dva pohledy na čmelíka kuřího pod mikroskopem -- Vpravo: Čmelíci chycení na lepicí pásce
Jak čmelíci škodí
Za soumraku čmelíci a jejich larvy vylézají ze štěrbin, šplhají po nohách spící drůbeže, skrz peří prolezou až na kůži a sají ptákům krev. Hned po napití se lezou schovat. Způsobují podráždění kůže, svědění, hubnutí, ospalost, zhoršuje se zdravotní stav drůbeže. I slabá populace čmelíků způsobí, že drůbež je neklidná a podrážděná.
Čmelík kuří je nejvýznamnějším škůdcem nosnic v mnoha částech světa. V Evropě napadá přes 80 % drůbežích farem. V klecových chovech se může při kalamitním stavu vyskytovat až 500 000 roztočů na ptáka.
Při silném zamoření čmelíky dochází k větším ztrátám krve a časem k anémii, která se projevuje blednoucími hřebínky a laloky, slabostí a sníženou snůškou vajec. Může dojít i k úhynu drůbeže. V drůbežích chovech to znamená ekonomické ztráty.
Čmelíci kuří přenášejí také choroby jako jsou cholera drůbeže, salomonelóza, ptačí neštovice nebo ptačí borelióza.
Čmelík kuří u lidí
Do kontaktu se čmelíky přijdou nejsnadněji soukromí chovatelé drůbeže nebo domácích holubů a pracovníci velkochovů. Preferovaným cílem čmelíků jsou ptáci, ale člověka napadnou také. Při manipulaci s klecemi nebo vejci infikovaných ptáků stačí čmelíkovi při kontaktu s člověkem méně než sekunda, aby se zakousl do kůže.
Kousance od čmelíků
Riziko přenosu čmelíků na člověka představují divocí holubi ve městech, kteří si staví hnízda na fasádách budov. Když nejsou k dispozici ptačí hostitelé, roztoči hledají náhradní hostitele a okny mohou přelézt do blízkých bytů, kde kousnou člověka. Riziko je nejvyšší od dubna do června, kdy mláďata holubů opouštějí hnízda a čmelíci zůstanou bez potravy.
Doporučené přípravky proti holubům:
Příznaky napadení člověka čmelíkem
Následkem pokousání čmelíkem je silné svědění a dermatitida. Kousance od čmelíků vypadají jako 1 až 3 mm velké červené papuly, někdy s viditelným bodem vpichu uprostřed. Kousance mohou bolet a kožní léze se mohou objevit kdekoli na těle.
Když roztoči napadnou spícího člověka, mohou se na lůžkovinách objevit červené skvrny. Jsou to rozmáčknutí roztoči nebo jejich krvavý trus.
Diagnóza napadení lidí čmelíky kuřímy u lidí je často podceňována, protože zdravotníci mívají malé zkušenosti s dermatitidou způsobenou zootickými ektoparazity, a kožní reakce u člověka není tak specifická, aby z ní šlo identifikovat čmelíka.
Přestože čmelíci napadají člověka, nedokáží jej využít jako hostitele k rozmnožování.
Jak se čmelíci množí
Za ideálních podmínek (25-35°C a relativní vlhkosti vzduchu přes 70%) trvá životní cyklus čmelíka kuřího od vajíčka po dospělce pouhý týden.
- Samička čmelíka za svůj život snese asi 30 vajíček, každý den klade tři až osm vajíček na skrytá místa v prasklinách.
- Už za dva až tři dny se z vajíček líhnou šestinohé larvy, které zatím nepotřebují potravu.
- Za pouhý den narostou larvě další dvě nohy a změní se na protonymfu, která již aktivně hledá hostitele a saje mu krev.
- Stačí další den až dva a nymfa se svléká na ještě větší deuteronymfu.
- Poslední stádium se za dva až tři dny vyvine v dospělce, kteří mají nejvyšší spotřebu krve.
- Už za 24 hodin jsou nové samičky schopny klást vajíčka. V reprodukčním věku zůstávají osm týdnů.
Čmelíci vydrží bez potravy až jeden rok. Ani kurník, který byl dlouho prázdný, tedy nemusí být bezpečný.
Příznaky napadení drůbeže
Čmelíci jsou rozeznatelní pouhým okem, ale když je jich málo, snadno jejich výskyt přehlédnete. Přes den jsou navíc ukrytí ve spárách a štěrbinách.
Výkaly čmelíků na dveřích kurníku
Jak identifikovat čmelíky:
- Příznaky u drůbeže v podobě hubnutí, neklidu, snížené snášky, bledých hřebínků, odmítání vstoupit do kurníku, úhynu kuřat.
- Přítomnost čmelíků v kurníku signalizují šedý prach, což jsou výkaly čmelíků, nebo krvavé skvrnky na vejcích.
- Čmelíky snadno odhalíte také za tmy, když kurník prohlédnete se svítilnou. Brzy zrána je nejlepší, po nočním krmení budou červení paraziti dobře vidět.
- Dospělí čmelíci jsou šedí nebo červení a najdete je kolem štěrbin nebo na vejcích, někdy i kolem slepičí kloaky.
- Když parazita přimáčknete listem bílého papíru, červená skvrna na papíře prozradí, že jde opravdu o čmelíka, navíc napitého krví.
Možná záměna
Čmelíky lze snadno zaměnit za čmelíkovce ptačího (Ornithonyssus sylviarum). Ten se ale narozdíl od čmelíka kuřího neustále drží na drůbeži, ve dne i v noci, a prospívá v chladnějším počasí. V praxi je jedno, o kterého čmelíka se jedná. Platí na ně stejné přípravky.
Jak zbavit kurník čmelíků
Čmelíků v kurníku se zbavíte insekticidem Čmelíkostop, křemelinou, vydýmováním kurníku nebo dezinfekcí horkou párou:
- Na čmelíky kuří mají nejtoxičtější efekt čtyří látky: karbaryl, deltamethrin, bendiokarb a permethrin. Právě deltamehrin je obsažen v přípravku Rebel čmelíkostop určeném k hubení čmelíků. Obdobný podíl deltamethrinu má i univerzálnější sprej Fast M. Je levnější a můžete ho použít k dezinfekci nářadí, koleček apod. po ukončení dezinsekčního zásahu v kurníku.
- Existuje i přírodní přípravek na čmelíky v podobě křemenitého prášku ve spreji For Bug Plus. Obsahuje přírodní horninu křemelinu, která hmyz spolehlivě vysuší a zabije, a to i vajíčka čmelíků, což deltamethrin nedokáže.
- Uzavřený prostor kurníku snadno zbavíte čmelíků insekticidní dýmovnicí, jejíž kouř pronikne do všech spár.
- Alternativou je likvidace čmelíků horkou párou, která pronikne do prasklin v kurníku. Čmelíci ani jejich vajíčka nepřežijí teplotu vyšší než 44°C.
- Další využití teploty proti čmelíkům: V létě můžete na jeden den prázdný kurník uzavřít, dokud teplota nedosáhne více než 44°C, což je pro čmelíky smrtelné, stejně jako v zimě teplota pod -15 °C.
- Ultimátní řešení problému se čmelíky spočívá ve spálení kurníku (samozřejmě bez slepic).
Postup likvidace čmelíků v kurníku
- Odstraňte z kurníku vodu a krmivo.
- Pečlivě kurník vyčistěte od podestýlky a trusu, aby žádná prasklina nezůstala ucpaná a nepřístupná.
- Postřikovačem aplikujte některý z přípravků na čmelíky na všechny povrchy uvnitř i zvenku.
- Dezinfikujte nářadí a pomůcky, které jste používali při čištění.
- Dodržte ochrannou lhůtu uvedenou na přípravku.
- Pokud jste nepoužili křemelinu, za týden ošetření opakujte, protože mezitím se nejspíše vylíhla vajíčka.
Prevence
- Čistota je nejlepší způsob, jak zabránit napadení čmelíky. Pravidelná výměna podestýlky, čištění krmítek, pravidelná kontrola ptáků (za teplého počasí každý týden) a občasné vybílení kurníku vápnem.
- Vápno je přirozená dezinfekce. Stačí smíchat hašené vápno s vodou nebo použít hootový vápenný nátěr a vybílit celý kurník. Důležité je, aby se vápno dostalo i do všech škvír. Následně musíte kurník nechat týden vyschnout, než do něj pustíte slepice.
- Samy slepice se přirozenou cestou zbavují roztočů popelením. Když jim do popeliště přidáte křemelinu, dostane se jim do peří a čmelíky zabije, hned jak si na slepici vlezou. Podobné účinky má na čmelíky dřevěný popel, který je vysuší a zadusí.
Babské rady a domácí postřiky na čmelíky
Pokud dáte raději na babské rady, můžete zkusit kurník vystříkat tekutým roztokem z česneku, octa, případně emulzí s olejem z eukalyptu, hřebíčku, máty, bavlníku nebo citronely. Přírodní metody hubení čmelíků jsou však náročnější, jak uvidíte dále.
Česnek na čmelíky
Česnek obsahuje asi 33 různých sloučenin síry a roztoči ho nesnášejí. Používání česneku k hubení čmelíků je velmi účinné. Do postřikovače planého vody přidáte lžíci čerstvě vylisované šťávy z česneku a pro lepší odér můžete přidat skořici nebo levanduli. Česnekovým sprejem ošetřete drůbež, pozornost věnujte částem těla, na kterých se čmelíci nejvíce zdržují, tedy krk a kolem kloaky.
Ošetření česnekovým sprejem opakujte denně po dobu jednoho týdne, potom po dobu dalších dvou týdnů můžete přejít na postřik obden. Nezapomeňte vystříkat i kurník.
Česnek můžete slepicím přidávat i do pitné vody, stačí jeden rozdrcený stroužek na každá litr vody. Česnekovou vodu podávejte slepicím dvakrát do týdne jako prevenci.
Ocet na čmelíky
Ocet je levný prostředek, který proti čmelíkům pomáhá. Použít můžete jablečný nebo obyčejný ocet, ze kterého připravíte buď koupel nebo postřik.
Dezinfekční koupel pro drůbež je vhodná v teplém počasí. Polévkovou lžíci octa přidejte do 4 litrů vlažné vody a kuřata v ní vykoupejte. Pozornost věnujte oblasti kloaky a krku, na který použijte oplach šálkem. Vyhněte se očím a po koupeli kuře osušte. Samozřejmostí je použití gumových rukavic. Ve stejném ředění se ocet přidává i do pitné vody pro drůbež.
Pokud se náhodou čmelíci rozmnoží i za studeného počasí, kdy slepice nemůžete koupat, připravte si domácí postřik na čmelíky z vody a octa v poměru 1:1. Postřikem vystříkejte kurník a posprejujte i drůbež. Rozhrnujte při tom peří, aby se postřik z octa dostal na kůži. Slepicím ocet neublíží a čmelíky zabije.