Hemží se vám v květináči nebo na vlhkém místě v bytě nebo na zahradě hmyz, který skáče jako blechy? Jedná se chvostoskoky. Na rozdíl od blech chvostoskoci nekoušou ani nešíří nemoci. Řadí se tak spíše mezi obtížné škůdce. Přitahuje je vlhkost, velmi rychle se množí a páchají škody na choulostivých sazenicích. Jak je zlikvidovat?
Jak chvostoskoci vypadají
Chvostoskoci (latinsky Collembolla) měří nejčastěji okolo 1,5 mm, některé druhy jsou i větší. Barvu těla mají různorodou, dospělci bývají bělaví, hnědí, šedí nebo černí. Zdá se vám to moc barev? Existuje přes 8 tisíc druhů chvostoskoků. Proměnlivý je i tvar jejich těla: někdy je podlouhlé, jindy do kulata.
Své jméno dostali chvostoskoci podle schopnosti vyskakovat až několik centimetrů vysoko pomocí ocasního vidlicového útvaru (furcula) zastrčeného pod břichem. Při vyrušení funguje tento přívěsek jako pružina a vymrští chvostoskoka do vzduchu pryč od nebezpečí.
Ve fotogalerii vidíte různé druhy chvostoskoků, které se liší tvarem těla i zbarvením.
Záměna za jiný hmyz
Doma na chvostoskoky nejpravděpodobněji narazíte v květináči. Při prvním výskytu je lze zaměnit za jiný hmyz. Zejména za třásněnky, smutnice, a v záchvatu prvotní paniky i za blechy.
- Rozdíl mezi chvostoskokem a smutnicí
- Když se substrát v květináči hemží droboučkým hmyzem, první identifikace je podle létání a zbarvení. Smutnice jsou černé a létají, chvostoskoci bývají nejčastěji světlí (ano, někdy i černí) a létat neumějí.
- Rozdíl mezi chvostoskokem a třásněnkou
- Pokud jste rozeznali podlouhlý tvar těla a nejste si jisti, co vám to leze v květináči, tak chvostoskoci si libují v substrátu, kdežto třásněnky naleznete na stoncích a listech.
- Rozdíl mezi chvostoskokem a blechou
- Rozeznáte je podle tykadel. Chvostoskoci mají na hlavě dvě tykadélka, blecha žádná tykadla nemá. Chvostoskoků je navíc opravdu velké množství na jednom místě.
Jak chvostoskoci škodí
Většina chvostoskoků jsou neškodní všežravci, kteří se živí rozkládající se organickou hmotou. Některé druhy chvostoskoků však mohou poškozovat křehké sazenice okusováním kořenů a listů. Sazenice jsou pak zvadlé a v důsledku poškození mohou uhynout.
Poškození sazenic se projevuje drobnými, zaoblenými jamkami na mladých listech nebo kořenech nebo nepravidelnými otvory v tenkých listech. Dospělé rostliny činnost chvostoskoků výrazněji nepoškodí.
Užitečnost chvostoskoků: V přírodě hrají chvostoskoci významnou roli v cyklu rozkladu organické hmoty a šíření půdních mikroorganismů. Jsou ukazatelem znečištění půdy. Uplatnění najdou v teráriích, ve kterých drží na uzdě řasy a plísně.
Kde na chvostoskoky narazíte
Chvostoskoci žijí v půdě, v kompostu, v listovém opadu, pod kůrou a tlejícím dřevem, v bahně kaluží. Živí se rozkládajícím se rostlinným materiálem, houbami, plísněmi a řasami. Vyskytují se také na povrchu stojatých vod a kaluží. Často na ně narazíte ve skleníku.
Obvykle se objevují na jaře a začátkem léta, ale ve vlhkém prostředí se mohou vyskytovat celoročně. V interiéru jsou to výlevky, koupelny a vlhký substrát pokojových rostlin.
V lese je hustota výskytu chvostoskoků 50 až 400 tisíc jedinců na metr čtvereční.
Jak se dostanou do domu
Chvostoskoky přitahuje vlhkost. Když jejich prostředí venku vyschne, přesouvají se k bazénům a mohou se dostat do domu. Přitahuje je také světlo, takže lezou do domu okny nebo pod dveřmi. Po horkém dni se mohou shromažďovat na zdech budov, což zvyšuje pravděpodobnost napadení vnitřních prostor.
Po vniknutí do domu lezou a hledají vlhkost, mohou se usídlit v okolí podlahových odtoků nebo ve vlhkých sklepích. Pokud nenajdou vlhkost, brzy po vstupu do domu hynou.
Nejčastěji se stane, že se chvostoskoci přemnoží doma v květináčích. Domů si je zavlečete na nově zakoupené rostlině, či v okamžiku, kdy přemísťujete dovnitř rostlinu, která byla venku. U nových rostlin je proto vždy vhodná několikatýdenní karanténa, aby se škůdci nerozšířili na ostatní rostliny.
Co dělat, když se chvostoskoci přemnoží
Chvostokoků se zbavíte vysušením substrátu, křemelinou, nimbovým olejem, postřikem na bázi deltamethrinu nebo mechanicky vysavačem. Pokud jste poskakující broučky identifikovali jako chvostoskoky, použijte následující opatření.
Vysušení substrátu
U chvostoskoků v květináčích postupujte podobně jako při výskytu smutnic: omezte zálivku a mezi zálivkami nechejte substrát vyschnout. Zamezíte zahnívání kořínků, které pak chvostoskoci požírají. Nenechávejte stát vodu v podmiskách pod květináči. Chvostoskoci bez vlhkosti nepřežijí.
Rostlinu můžete přesadit ze zamořeného substrátu do nového (nezapomeňte na důkladný, ale šetrný oplach kořínků, abyste nezanesli vajíčka do nového substrátu).
Vysavač
Tohle mechanické řešení vás možná nenapadne, ale je poměrně účinné. Sacímu tahu vysavače se chvostoskoci neubrání a vy tak během chvilky zlikvidujete většinu dospělců. Nezapomeňte následně opatrně vyjmout pytlík z vysavače, ideálně venku.
Křemelina
Trápí vás chvostoskoci na zahradě? Venku se jich zbavuje hůře než vevnitř, ale jde to. Poprašte inkriminované místo křemelinou. Chvostoskoky vysuší a roztrhá ostrými hranami. Ovšem pozor, křemelina bude hubit i spoustu jiného užitečného hmyzu, použijte ji proto pouze lokálně.
Nimbový olej
Chvostoskokům nesvědčí kontakt s přírodním insekticidem NeemAzal s nimbovým olejem. Zálivkou stačí polít substrát. Mastný film obalí tělo chvostoskoků a udusí je.
Deltamethrin
Při velkém zamoření přichází na řadu chemie. Hnízdo chvostoskoků na nežádoucích místech zlikvidujete použitím insekticidu s účinnou látkou deltamethrin, jako jsou Fast M, Fast K, Atak Deltacaps pro exteriér nebo sprej Bros proti hmyzu pro použití v interiéru.
Ostatní insekticidy nemusí zabrat, chemická likvidace chvostoskoků není snadná záležitost. Jde o odolné organismy, které se vyvíjely stovky milionů let, jak se můžete dočíst dále.
Babské rady, jak na chvostoskoky
Posypte substrát v napadeném květináči jedlou sodou. Chvostoskoci ji pozřou, zrníčka sody se v nich expandují a škůdce doslova roztrhají. Funguje to podobně, jako jedlá soda na mravence. Rada je to logická, ale má nedomyšlený háček: zemina musí být suchá, jinak z ní soda nasaje vlhkost a nabobtná moc brzy.
Do zasaženého květináče zapíchněte do substrátu tři až čtyři zápalky, hlavičkou dolů. Síra a fosfor se uvolní do půdy a chvostoskoky by měly zahubit. Stejná babská rada doporučuje zápalky proti smutnicím. Máte-li rádi domácí tipy, můžete tento postup likvidace chvostoskoků vyzkoušet. Větší počet sirek si do půdy nepíchejte, ohrozíte jinak i rostlinu.
Levným řešením problému s chvostoskoky v koupelně je ocet. Jeho kyselosti neodolají, ocet je spálí. Stačí posprejovat rozprašovačem.
Zajímavosti o chvostoskocích
- Chvostoskoci nepatří mezi hmyz. Dříve byli považování za hmyz, ale řadí se do samostatné třídy, mezi tzv. šestinohé.
- Na naší planetě se chvostoskoci vyskytovali již v období Devonu před 400 miliony let, kdy první obratlovci vystupovali z moře na souš a hmyz teprve vznikal.
- Některé druhy chvostoskoků žijí v mraveništích, kam je přitahuje bohatý výskyt bakterií, hub a řas a stabilní mikroklima.
- Chvostoskoci umějí chodit po vodě, jsou tak lehcí, že díky povrchovému napětí vody zůstanou na hladině.
- Chvostoskoci nedýchají, kyslík přijímají z okolí přes povrch těla.
- Některým druhům chvostoskoků se říká "sněžné blechy", protože jim nevadí nízké teploty a typicky je spatříte na tajícím sněhu, když se nechají vodou unášet na jiná místa při hledání potravy.
Časté dotazy
Jak rychle se chvostoskoci rozmnožují?
Za vajíčka se dospělý chvostostok vyvine za několik týdnů. Chvostoskoci procházejí proměnou nedokonalou, z vajíček se tedy líhnou nedospělí jedinci, kteří se od dospělého liší pouze velikostí a barvou - jsou většinou bělaví.
Kam kladou vajíčka?
Podobně jako smutnice kladou chvostoskoci kulatá vajíčka do vlhké půdy, zejména tam, kde je dostatek organických látek.
Jak dlouho žijí?
Chvostoskoci se dožívají se 1-2 let.
Jak dlouho vydrží bez potravy?
Bez potravy vydrží chvostoskoci velmi dlouho, až 3 roky. Když není k dispozici potrava, recyklují vlastní tělesný odpad nebo přejdou do klidového stavu.
Mají chvostoskoci přirozené nepřátele?
Samozřejmě, mezi predátory chvostoskoků patří pavouci, brouci, nebo i larvy a mouchy.
Umějí chvostoskoci létat?
Ne, chvostoskoci nemají křídla a létat neumějí.
Jak vysoko vyskočí?
Chvostoskok vyskočí do 10 centimetrů vysoko.