Černá skvrnitost je nejzávažnější houbové onemocnění růží, zejména ve vlhčích oblastech. Projevuje se tmavými fleky na listech a růže se postupně oslabuje. Pro boj se skvrnitostí jsou kromě postřiku klíčové dvě věci: udržovat rostliny co nejvíc v suchu a napadené listy ihned odstraňovat. Přesný postup se dozvíte v článku.
Příčinou černé skrvnitosti růží je patogenní houba s latinským názvem Diplocarpon rosae, která napadá listy. Houba se vyvíjí a neustále se objevují nové kmeny, takže i nové kultivary růží, které jsou vůči skvrnitosti odolné, odolnost postupně ztrácejí.
Nemoc se na růžích projevuje vždy od jara, kdy se spóry houby probouzejí. Aby výtrusy vyklíčily, musejí být nepřetržitě vlhké po dobu sedmi hodin.
Příznaky černé skvrnitosti
Na růžích se postupně projevují typické symptomy černé skvrnitosti:
- černé a temně fialové skvrny na horní straně listů,
- žloutnutí listů a jejich předčasné opadávání,
- černé skvrnky i na mladých stoncích,
- při silném napadení i poškozený květ.
Na skvrnách na listech lze lupou spatřit miniaturní pupínky. Jsou to plodničky, ze kterých se šíří spory do okolí na další listy.
Jak růže zbavit černé skvrnitosti
Cílem je udržovat nadzemní části rostliny suché a zdravé. Kroky pro ochranu růží před černou skvrnitostí:
- Správná zálivka je zcela klíčová. Zalévejte růže ke kořenům, ne na listy. Listy potřebují co nejvíce prosychat.
- Růže pořádně prořezávejte. Zajistíte, aby byl v keřících prostor k proudění vzduchu. Růže budou rychleji prosychat a při větších rozestupech mezi listy se houba nebude tak snadno šířit.
- Zajistěte růžím slunné stanoviště. Pomáhá, když na růže svítí ranní slunce, které rychle vysuší sraženou vlhkost.
- Odstraňujte postižené listy a stonky s černými skvrnami. Zabráníte šíření infekce na zdravé části rostliny. Napadené stonky odstřihávejte několik centimetrů pod místem napadení. Nůžky potom vždy dezinfikujte octem, alkoholem nebo Savem.
- Na podzim důsledně shrabujte spadané listí. Spory houby přezimují ve spadaném listí, odkud se od května šíří zpět na růže. Listí palte, nedávejte na kompost. Spory přežijí teplotu mínus 18 stupňů.
- Použijte fungicidní přípravky: Discus nebo přírodní NeemAzal. Na obale je sice NeemAzal uváděn jako insekticid, ale je to i fungicid. Účinná látka Azadirachtin použitá v NeemAzalu proniká do pletiva růže, takže ji ochrání zevnitř.
- Pěstujte odolnější odrůdy: Odolnost růží vůči chorobám je obecně vyšší u moderních hybridů než u starších odrůd. Hybridy mají často lepší genetickou výbavu pro odolnost vůči nemocem. Odolnost projevují odrůdy šlechtěné na bázi galské růže, odolné a zdravé jsou i žlutá "Lady of Shalott' nebo růžová Mortimer Sackler.
- Pravidelně růže hnojte, aby byly silné a odolné vůči chorobám. Je to jak s lidskou imunitou - zdravý organismus se ubrání lépe. Doporučujeme například organické hnojivo Trumf na okrasné rostliny.
Domácí postřiky proti černé skvrnitosti
Jako domácí postřik se proti černé skvrnitosti růží někdy používá jedlá soda, která pomáhá měnit pH na povrchu listů, což ztěžuje napadení rostlin sporami. Stoprocentně přírodní řešení spočívá v nasazení výluhu z kopřiv nebo z přesličky rolní.
Někdy se v rámci boje proti černé skvrnitosti doporučuje růže na jaře mulčovat, aby se omezily odstřiky vody od zeminy. My toto nedoporučujeme, protože mulč růžím obecně nevyhovuje. Když se budete řídit výše uvedenými kroky, černé skvrnitosti se nemusíte bát.