Bodalka stájová: moucha, která píchá

Mysleli jste, že moucha vás nemůže píchnout? Omyl, bodalka stájová, která vypadá jako obyčejná moucha, vás píchnout rozhodně může. Od mouchy domácí ji rozeznáte podle sosáčku, který jí trčí z hlavy. Nejraději saje krev z hospodářských zvířat. A když nejsou k dispozici, napadá lidi a psy. Ve které turistické oblasti můžete očekávat kalamitní stav a jak se chránit?

Makro snímek bodalky stájové

Sosák bodalky, kterým pije krev

Něco vás píchne do nohy nebo do ruky a když se oženete, zahlédnete odlétající mouchu. Že vás skutečně píchla, doloží maličká červená tečka krve na pokožce.

Bodalka stájová (Stomoxys calcitrans) vypadá jako docela obyčejná malá moucha. Od mouchy domácí se ale liší tím, že saje krev teplokrevných živočichů.

Kousnutí bodalky je o něco bolestivější než od komára. Na stupnici bolesti kousnutí hmyzem ji můžeme zařadit do první kategorie.

Jak bodalka vypadá

Dospělá bodalka měří 5-7 mm stejně jako moucha domácí. Při bližším pohledu jsou ale patrné rozdíly:

  • z hlavy bodalce trčí sací ústrojí s bodcem,
  • tmavé kruhové skrvny na zadečku,
  • zadeček je o něco širší a narozdíl od mouchy domácí není žlutý.

Moucha bodalka stájová

Moucha bodalka stájová musí pít krev, aby se mohla množit.

Škodlivost bodalky

Moucha bodalka se vyskytuje v okolí stájí, pastvin a lidských obydlí, protože zde najde dostatek potravy. Nepřetržitě obtěžuje dobytek, koně či prasata bolestivým kousnutím a sáním krve. Je příčinou toho, proč zvířata podupávají, pohazují hlavou a mávají oháňkou.

Bodalky napadají i psy a lidi. 

Mezi hmyzem, který saje krev, jsou bodalky unikátní v tom, že krev sají i samci bodalek.

Podobně jako komár se samička bodalky musí nejdříve napít krve, aby mohla snášet vajíčka. Na zvířeti moucha saje 2 až 5 minut, pokud není vyrušena. Pak vyhledá stinné místo na plotě, zdi nebo vegetaci, aby krev strávila, v blízkosti hostitelů. Nejaktivnější jsou bodalky ráno a podvečer, kdy je chladněji.

Přesila sto na jednoho

Při počtu 50 až 100 stájových much na jednoho koně nebo krávu dochází ke snížení přírůstků hmotnosti a poškození tkání a kůže. U hovězího dobytka byl zaznamenán pokles přírůstku hmotnosti o 250 g/den, u dojnic o 30 až 40 %. Dochází i ke snížení produkce mléka.

  • U velkých zvířat, jako jsou koně a dobytek, bodalky nejraději cílí na nohy.
  • Když je jejich populace velká ( více než 25 much na nohu), přesunují se na břicho. 
  • U menších zvířat, jako jsou psi, cílí bodalka kvůli povrchovým cévám na hlavu a nohy.
  • Lidi bodalka kouše na nohou, za koleny a na loktech.

Při kalamitním výskytu bodalek se skot a koně shlukují do skupin a každé zvíře se snaží dostat do středu skupiny nebo stát ve vodě, aby se vyhnulo píchání. Tento neustálý pohyb způsobuje, že skot a koně se nekrmí. Shlukování také zvyšuje přehřívání, když je horké počasí.

Co bodalky přitahuje?
Bodalky stájové přitahují semiochemické látky, které se nacházejí v rostlinných zbytcích nebo hnoji skotu. Bodalky tyto signální látky využívá k orientaci, aby zjistily, kam můžou klást vajíčka nebo kde najdou potenciální hostitele.  

Problémem bývají bodalky i v některých zoologických zahradách, kde se jejich cílem stávají kočkovité šelmy zavřené v malých výbězích. Ty nemají kam utéci a jejich uši jsou pod náporem bodalek plné otevřených krvácejících ran.

Kráva s hlavou plnou much bodalek

Tato kráva má bodalek plnou hlavu

Nemoci a infekce

Protože se bodalky živí krví zvířat, mohou přenášet krví přenosné zoonózy. Bylo zdokumentováno, že mohou na zvířata přenášet patogeny způsobující nemoci, jako je antrax, surra, infekční anémie koní a anaplazmóza, kterou jinak přenášejí klíšťata. Rány po kousnutí se mohou dále infikovat.

Moucha bodalka je dobrý letec
Za bezvětří dokáže letět rychlostí 8 km/hod. Je schopna se přesouvat na dlouhé vzdálenosti, přes 200 kilometrů.

Životní cyklus bodalky

Larvy bodalek se rozmnožují na vlhké, rozkládající se organické hmotě, jako je hnůj, kvasicí krmivo (siláž) a zvířecí trus.

  • Poté, co se samička bodalky napije krve, klade vajíčka na hnijící hmotu nebo trus.
  • Bílá vajíčka jsou podobná vajíčkům mouchy domácí - podlouhlá, velká 1mm.
  • Jedna snůška obsahuje 60-130 vajíček rozmístěných v malých skupinkách.
  • Každá snůška vyžaduje nejdříve opětovné nakrmení samičky krví. 

Vajíčka, larva a kukly bodalky stájové (Foto: Lyle Buss, University of Florida)

Dospělá samička bodalky stájové žije v laboratoři čtyři až šest týdnů, ale v terénu asi 7 až 10 dní. Za život naklade v průměru 800 vajíček.

  • Z vajíček se už za 12 až 24 hodin líhnou bílé larvy bodalek.
  • Larvy procházejí třemi vývojovými stádii (instary), přičemž v tom třetím vytvoří kaštanově hnědou kuklu.
  • Z kukly se vynoří dospělec, který je za hodin schopen létat a za 3 až 5 dní se rozmnožovat.

Celý životní cyklus bodalky stájové, od vajíčka po dospělce, trvá 12 až 20 dní při teplotách od 24 do 30 °C. Při nižších teplotách kolem 10 °C trvá vývoj 3 až 5 měsíců.

Jak se bodalek stájových zbavit

V domácnosti

Mouchy bodavky stájové jsou velmi vytrvalé a mávání rukou je neodradí od toho, aby na vás sedaly. V interiéru pomohou osvědčené věci: kvalitní plácačka, některá z mucholapek a sprej na mouchy. Pro domácí použití je nejvhodnější sprej na přírodní bázi z řady Zelená síla proti mouchám.

Venku a na cestách

Při pobytu venku vás před bodalkami stájovými ochrání repelent s obsahem citronely. Bodalky totiž odpuzuje olej z citronové trávy, jako zjistily pokusy v laboratoři (anglicky). Citronelu obsahují přírodní repelenty značky Incognito. Hodit se vám budou například při cestě na západní Floridu, která patří k oblastem silně zamořeným bodalkami. Množí se tam v mořských řasách vyvržených na plážích.

V hospodářských chovech

Základem je čistota ve stájích a monitoring výskytu bodalek. V terénu se sleduje počet much na předních končetinách skotu. Za prahovou hodnotu se považuje 10 bodalek na zvíře. Pokud je jich více, hrozí snížení kondice zvířat a ekonomické škody. V takovém případě je nutné odhalit lokální líhniště much. 

U koní není počítání bodalek tak spolehlivé. Koně jsou na kousnutí citlivější než skot a mají tendenci mouchy častěji odhánět. Proto se v chovech koní k monitoringu bodalek používají bílé lepové pasti s atraktanty.

V chovech se nasazuje biologická ochrana v podobě parazitických vosiček rodu Muscidifurax a dravých much Ophyra aenescens, které napadají kukly bodalek anebo půdní roztoči, kteří likvidují jejich vajíčka.

Doporučené přípravky

K likvidaci bodavek stájových v okolí lidských obydlí slouží klasické a elektrické plácačky a spreje, k dlouhodobé ochraně postřiky s reziduálním účinkem, mucholapky a okenní sítě. Vše naleznete skladem na e-shopu Pasti.cz.

Prohlédnout kategorii

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: