Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? Obávaný škůdce se snadno šíří a obtížně likviduje. Co o blechách musíte vědět, abyste je dokázali účinně zlikvidovat.
1. Jak poznat blechy?
Jasným důkazem výskytu blech jsou kromě zarudlých svědících štípanců především bleší výkaly, které lze nalézt v pelíšku nebo přímo v srsti domácího zvířete. Bleší výkaly vypadají jako drobná černá zrníčka o velikosti 0,5 až 1 mm.
Jedná se natrávenou krev, kterou vylučují dospělé blechy, aby sloužila jako potrava bleším larvám. Když použijete vlhký ubrousek, výkal se rozmázne a na ubrousku zanechá červenohnědou barvu. Pak je výskyt blech potvrzen.
2. Mají blechy křídla?
Blechy nemají křídla, pouze 3 páry nohou. Pohybují se lezením nebo skákáním. Bez křídel jsou blechy lépe přizpůsobeny k pohybu ve srsti nebo peří hostitele. Zadní nohy jsou velmi dlouhé a silné, a blecha díky nim snadno přeskakuje mezi hostiteli a uniká predátorům.
3. Jak vysoko skočí blecha?
Výška skoku se liší v závislosti na druhu blechy. Nejlépe skáčou blechy psí, v průměru vyskočí do výšky 15 cm a do vzdálenosti 30 cm. Maximální naměřené hodnoty jsou 25 cm do výšky a 50 cm do dálky. Zjistila to speciální studie, která se věnovala blešímu skákání.
Blechy obecné a blechy kočičí skáčou v průměru 13 cm do výšky a 20 cm do dálky, takže ze země doskočí lidem někam nad kotníky.
Zmíněná studie zaznamenala blešího rekordmana v podobě blechy kočičí, která vyskočila do výšky 48 cm. Blechy kočičí dorůstají délky 3 mm, takže takový skok představuje 160-ti násobek délky těla blechy.
Blecha morová, rozšířená v tropických oblastech na krysách a potkanech, vyskočí v průměru pouze 6 až 7 cm do výšky. Některé druhy blech, jako je blecha krtčí (Hystrichopsylla talpae) nebo blecha slepičí (Ceratophyllus gallinae), doskočí ještě méně, protože to s ohledem na typické hostitele nepotřebují.
4. Jak často blechy sají krev?
Dospělé blechy se krmí často a pravidelně, každých 4 až 6 hodin, protože krev je jejich jediným zdrojem potravy. Když se blecha dostane na hostitele, začne sát do několik sekund nebo minut. Dospělá blecha může za den nasát krev v množství až 15-ti násobku své tělesné hmotnosti. Narozdíl od komárů sají krev samci i samičky blech.
Bleší larvy krev hostitelů nesají, živí se natrávenou krví vyloučenou dospělými blechami a organickým odpadem.
5. Kde všude mohou být blechy?
Blechy se vyskytují tam, kde nejčastěji přebývá jejich hostitel: v psím či kočičím pelíšku, v koberci a spárách podlahy, na gauči, na křesle, v posteli, ale i v přepravce nebo kočičím záchodě. Při zamoření blechami platí tato čísla: polovinu bleší populce tvoří vajíčka, o něco menší část tvoří larvy a kukly a jen asi 5% populace tvoří dospělé blechy.
6. Jsou blechy v oblečení?
Ano, blechy se mohou dostat do oblečení. Pokud se pohybujete v blízkosti místa napadeného blechami, dospělá blecha se může zachytit v záhybu oblečení. Ve stadiu bleších vajíček a larev mohou blechy v oblečení přečkat i delší dobu. Zakuklené bleší larvy přežijí v nepoužívaném oblečení až několik měsíců, bleší vajíčka i rok.
7. Jak poznat blechy v matraci?
Pokud s vámi psí nebo kočičí mazlíček spává na posteli, mohou se larvy a vajíčka blech skutečně ukrývat v záhybech matrace, nebo v dlouho nepraném povlečení. Nejviditelnějším příznakem výskytu blech v posteli jsou černé bleší výkaly, které při styku s vlhkostí červenají, a na bílém podkladě povlečení jdou snadno rozeznat.
Hůře viditelná jsou bílá bleší vajíčka, velká jako zrnka písku, a měkké bílé svlečky larev, trubičkovitého tvaru. V menším počtu se v posteli mohou vyskytnout i dospělé blechy. Poznáte je podle podélného tvaru, narozdíl od oblého tvaru štěnic.
8. Jak se zbavit blech v oblečení a posteli?
Blech v oblečení i povlečení se zbavíte relativně snadno vypráním na teplotu 60 stupňů. Tato teplota zahubí všechna stádia blech: vajíčka, larvy, kukly i dospělce. Podobný očistný účinek má použití sušičky na prádlo.
Oblečení, které nelze dát do sušičky, můžete v létě vystavit na sluníčko. Bleší larvy nepřežijí přímé sluneční záření. Proto se schovávají na temná místa. Slunce můžete pouštět do domu i oknem, je to bezpečná a ekologická dezinsekce zdarma.
Matraci a čalounění zamořené blechami můžete vyluxovat nebo použít parní čistič.
9. Jak se blechy projevují u člověka?
Napadeí blechou se u člověka projevuje červenými pupínky, silným svěděním, dermatitidou a někdy i alergickou reakcí. Pupínků je typicky více poblíž sebe. Častým projevem je sekundární infekce, která se do ranek zanese škrábáním.
10. Jak vypadají štípance od blechy?
Štípance od blechy vypadají jako zarudlé flíčky s jasným místem vpichu uprostřed. Často se nacházejí ve shluku dvou nebo tří štípanců u sebe, jak blecha hledala ideální místo k zakousnutí. Okolí štípance může mírně otékat a intenzivně svědí.
Zatímco štípance od štěnic nebo od komárů se objevují po noci strávené v posteli, blechy štípou kdykoli během dne. Krev sají nejčastěji v oblasti nohou od kolenou dolů, ale při zamoření postele se mohou kousance objevit i jinde na těle.
11. Bolí kousnutí od blechy?
Samotné bleší kousnutí není cítit, protože blecha při vpichu do kůže hostitele vypouští kromě protisrážlivých látek také slabá anestetika, aby ji hostitel hned nezabil, a měl čas se napít.
Nepříjemná je následná reakce v podobě silného svědění. Může za něj histamin, které lidské tělo posílá na místo vpichu, aby se vypořádalo s proteiny a alergeny obsaženými v bleších slinách.
12. Za jak dlouho zmizí kousnutí od blechy?
Pokud do kousance nebyla zavlečena sekundární infekce, zmizí kousnutí od blechy do několika dní až týdne. Riziko infekce snížíte omytím mýdlem a vodou a tím, že si ranku nebudete škrábat. Otoku zabráníte přiložením ledu.Obě tyto funkce splní také gel po bodnutí hmyzem Predator s antibakteriáním a protisvědivým účinkem.
13. Jak poznat blechu u kočky a psa?
Při podezření na blechu u kočky nebo psa jim prohlédněte kůži a hledejte černé tečky (bleší výkaly), červené pupínky (kousance) nebo hnědočervené parazity velké několik milimetrů, s protáhlým tělem. Dospělé blechy uvidíte pouhým okem a k jejich odhalení perfektně poslouží hustý hřebínek na blechy, kterým parazity ze srsti vyčešete (česejte proti srsti).
14. Jak dlouho žije blecha?
Dospělé blechy se obvykle dožívají 60-100 dní, za ideálních podmínek mohou žít až rok.
15. Jak dlouho vydrží blecha bez potravy?
Nejodolněšjí je bleší vajíčko, které přežije až rok. Čerstvě vylíhnutá larva blechy musí přijmout potravu v podobě bleších výkalů dospělé blechy do 3 dnů od vylíhnutí, jinak zahyne. Pokud není natrávená krev k dispozii, spokojí se bleší larva s požíráním organického odpadu v podobě odumřelých kožních buněk, chlupů nebo vlasů.
Larva ve stádiu kukly přečká několik měsíců, protože čeká na vhodný okamžik, kdy detekuje v okolí hostitele, aby se vylíhla. Proto se blechy někdy vynoří zdánlivě odnikud.
Dospělá blecha přežije bez potravy v podobě hostitele a jeho krve jen několik dní až dva týdny.
16. Jak vypadá bleší trus?
Bleší trus vypadá jako černá zrníčka pepře nebo máku, velká 0,5 až 1,5 mm. Po navlhčení vodou změní barvu na červenohnědou, což je způsobeno obsahem natrávené krve. Na mazlíčkovi se bleší trus nachází v blízkosti kůže, zejména kolem krku, u základny ocasu a na břiše.
17. Kam blechy kladou vajíčka?
Samičky blech kladou vajíčka do srsti hostitele. Protože ale nejsou lepivá, často ze zvířete padají a zůstávají v pelíšku, mezi vlákny koberce, v čalounění nebo spárách a štěrbinách v podlaze. Podobné tmavé úkryty vyhovují larvám, které se z vajíček vylíhnou.
18. Jaká teplota zabije blechy?
Všem stádiím blech se daří při teplotách v rozmezí 13°C až 35°C. Teplota pod nulou je pro blechy smrtelná, ale nezabije je hned. Dospělé blechy přežijí při teplotě -1°C až 5 dní, při teplotě +3°C až 10 dní. Bleší larvy a vajíčka jsou na chlad citlivější, k přežití potřebují zmíněných 13°C. Pozor, pokud jsou schované v srsti mazlíčka, jsou před těmito tepltoami chráněné.
Dospělé blechy i larvy hynou při teplotě 35°C a vyšší, trvá to ale 2 dny, a relativní vlhkost vzdduchu přito mjmusí být pod 75°C. V tropech tedy takovou teplotu krátkodobě přežijí.
Vajíčka, larvy i dospělé blechy spolehlivě zabije praní na teplotu 60°C. Stejný efekt přinese následné sušení v sušičce na nejvyšší teplotu. Vystavení vodě, vysoké teplotě, vysušení a mechanickému otěru v bubnu blechy nevydrží.
19. Jak zničit vajíčka a kukly blech?
Vajíčka a kukly blech zabije praní na teplotu 60 °C nebo sušička. Účinný je vysavač, který vajíčka a kukly vysaje z koberců a spár. Podlahy je nejlepší ošetřit sprejem na bázi křemeliny nebo sprejem s regulátorem růstu hmyzu, který vajíčkům a kuklám zabrání se vylíhnout.
20. Co zabije blechy v bytě?
Nejúčinnější sprej podle recenzí zákazníků je 500ml sprej na štěnice Protect. Hubí i vajíčka a nymfy blech. Na ošetřených plochách nechává zaschnutý film, který je při kontaktu pro štěnice smrtelný.
Nejlevnější sprej na blechy je 400ml postřik proti štěnicím ATAK, který hubí i blechy, šváby a moly.
21. Jak na hubení blech v domácnosti?
- První krok při hubení blech svépomocí je likvidace blech v pelíšku mazlíčka. Textilie vyperte na teplotu 60 stupňů.
- Dalším velmi účinným krokem je použití vysavače. Důkladně vyluxujte koberce, podlahy a čalounění na nábytku. Zničíte tak většinu bleších larev a vajíček. Nemáte ale šanci zlikvidovat úplně všechny, vždy někde nějaké vajíčko zůstane zapadlé nebo ukryté. Menší koberečky vyperte.
- Další krok je samotné odblešení mazlíčka pomocí vhodného šamponu či veterinárního přípravku. Tento krok vhodně načasujte s kroky předchozími, aby vám zablešený mazlíček nezanesl blechy do již vyčištěných míst.
- Pokud nechcete předchozí kroky vícekrát opakovat, ošetřete koberce, podlahy a čalounění sprejem Protect, speciálně určeným k hubení blech. Sprej zanechá na površích ochranou vrstvu, která zahubí další případné bleší jedince, nově vylíhnuté ze zapadlého vajíčka.
- Máte-li kočku, použijte raději sprej na bázi přírodní křemeliny For Bug Plus nebo Atak. Blechy, larvy i jejich vajíčka při kontaktu vysuší a zabije a nepředstavuje toxickou zátěž pro kočky.
22. Jak se zbavit blech bez chemie?
Blech se lze zbavit bez použití chemie, i když je to pracnější. Použijte kombinaci vysavače, praní na teplotu 60 stupňů, parního čističe (na čalounění a koberce) a cedrového oleje. Cedrový olej je jedna z mála přírodních látek, která odpuzuje blechy, a navíc je zabíjí. Bonusem je, že není toxický pro kočky.
Jako alternativu můžete využít sprej připravený ze slupek citrusů, který je pro blechy rovněž toxický. Počítejte ale s tím, že esenciální oleje potřebují k zabití blech vyšší koncentraci a mají vysokou volatilitu, takže působí krátce.
23. Funguje na blechy Savo?
Ano, Savo lze použít k hubení dospělých blech, protože obsažený chlornan sodný blechy při kontaktu zabije. K hubení vajíček a kukel, které mají ochrannou vrstvu, chránící je i před většinou chemikálií, je Savo méně vhodné. Navíc nikdy nepronikne do spár, kde se vajíčka a larvy ukrývají, a nemůžete jej použít na koberce a textilie, protože byste je zničili, Savo při kontaktu vše vybělí.
24. Funguje na blechy ocet?
Ocet blechy odpuzuje, ale nezabije. Platí to i pro jablečný ocet. Není to dostatečně silná kyselina na to, aby na blechy působil. Někdy se doporučuje stříkat na psa roztok octa a vody v ředění 1:1. Takový experiment nedoporučujeme, protože ocet podráždí pokožku psa a pokud má nějaké kousance, může ho pálit.
25. Co blechy nesnáší?
Blechy nesnáší vůni citrusů a cedru. Látky limonen v citrusech cedrol a thujopsen v cedru jsou pro blechy toxické. Mezi další esenciální oleje s odpuzujícím účinkem na blechy patří olej tymiánový, myrtový, čajovníkový (tea tree), levandulový, olej z citronové trávy, a také jablečný ocet.
26. Co blechy přitahuje?
Blechy přitahuje vydechovaný oxid uhličitý, světlo, teplo, vibrace a pohyb. Podle těchto věcí totiž lokalizují hostitele.
27. Přenášejí blechy nemoci?
Blechy přenášejí bakteriální onemocnění jako je mor, myší tyfus, bleší rickettsióza, nemoc z kočičího škrábnutí, zákopová horečka, virová myxomatóza a také tasemnici psí.
Doporučené přípravky na blechy
Pokud zjistíte, že je váš příbytek napaden blechami, není třeba panikařit. Není to příjemná situace, ale při důkladné hygieně a s vhodnými přípravky lze blechy v domácnosti zlikvidovat, aniž byste museli volat drahou firmu na hubení škůdců.
Další podrobné informace o blechách najdete v článku Vše o blechách. Blechy doma zlikvidujete nejlépe s následujícími produkty: