7 rozdílů mezi potkanem a krysou

Potkan obecný (Rattus norwegicus) i krysa obecná (Rattus rattus) jsou myšovití hlodavci rodu Rattus. Liší se však vzhledem, životním prostředím i chováním. Jak je rozeznat a jaké návnady na ně nejlépe nastražit?

potkan

Na fotce je potkan obecný.

1. Potkan versus krysa: rozdíly ve vzhledu

  • Potkan obecný je větší a zavalitější než krysa, váží až 0,5kg. Krysa obecná je štíhlejší a menší, dosahuje hmotnosti 0,25kg.
  • Potkan má ocas kratší než tělo, u kořene tlustší, shora tmavší, zespodu světlejší. Krysa má ocas stejně dlouhý nebo delší než tělo, tenčí a jednobarevný.
  • Potkan má tupější čenich, krysa ostrý čenich.
  • Potkan má menší uši, které při překlopení nedosáhnou k oku a jsou jemně ochlupené. Krysa má velké uši, méně osrstěné, při překlopení dosáhnou až k oku.
  • Potkan má hnědou barvu, břicho a nohy má světlejší než zbytek těla. Krysa je tmavší, má tmavě hnědou až černošedou barvu. Anglicky se krysa označuje jako black rat, a potkan jako brown rat.
  • Krysí samice mají 5 párů mléčných bradavek, na rozdíl od potkaních samic, které mají 6 párů.

2. Potkan preferuje vlhko, krysa sucho

Potkan pochází z bažin, z rákosím porostlých břehů jezer a řek v Asii, vyhledává proto vlhké kanály a stoky. Nevadí mu velmi znečištěné prostředí, vyhledává vlhké sklepy.

Krysa pochází z jihovýchodní Asie z lesního prostředí, kde se často vyskytuje na stromech a hledá hnízda ptáků. Proto preferuje suché a čistší prostředí, půdy, sýpky, stodoly.

Potkan ale na rozdíl o krysy dokáže přežívat i ve vyšších nadmořských výškách nad 1400 metrů n. m.

3. Potkan i krysa skvěle plavou, krysa lépe šplhá

Potkan i krysa jsou dobří plavci, dokážou uplavat vzdálenost i přes půl kilometru. Potkan je však horší lezec než krysa, i když v případě potřeby dokáže i šplhat.

Krysa ve svém původním prostředí v Asii žije na stromech, je proto skvělý skvělý lezec. Šplhá do výšek lépe než potkan i díky menší hmotnosti a štíhlému tělu. Celkově je mrštnější než potkan.

Krysa se anglicky označuje také jako roof rat, protože na střeše je jako doma. Krysy i potkani jsou ovšem adaptabilní: potkani se můžou usadit i ve výšce pod střechou, krysy zase ve sklepě. 

krysa

Na fotce je krysa obecná.

4. Krysa byla v Evropě dřív, potkan ji vytlačil

Krysa i potkan pocházejí z Asie. Zatímco krysa se do Evropy dostala už v dobách Římské říše, a ve Středověku stála za šířením moru. Potkan byl do Evropy zavlečen až v 18. století s námořní přepravou. S tím souvisí alternativní pojmenování potkana: krysa lodní, krysa vodní či krysa přístavní.

V Čechách byl potkan označován jako "krysa němkyně" nebo "německá myš". Díky větší velikosti krysy rychle vytlačil a dnes již na krysu narazíme spíše ojediněle. Když si lidé myslí, že spatřili krysu, většinou jde o potkana. Za úbytkem krys stojí také přechod od dřevostaveb ke kamenným obydlím a vymizení sýpek a stodol.

5. Potkan má dvojnásobnou denní spotřebu potravy a vody než krysa

Podstatný rozdíl mezi potkanem a krysou je v denním objemu potravy. Krysa spořádá 15g potravy a 15ml vody denně. Potkan 30g potravy a 60ml vody denně. Odráží to jeho dvojnásobnou hmotnost proti kryse. Potkan je odolnější, vydrží déle bez potravy.

6. Rozmnožování krys a potkanů

Krysa má v jednom vrhu typicky 5-10 mláďat, potkan 7-8 mláďat. Potkan rychleji dospívá. Pohlavní dospělosti dosahuje za 10-12 týdnů. Krysa za 12-16 týdnů.

7. Krysa preferuje rostlinnou stravu

Mezi tím, čím se živí potkan a krysa, není velký rozdíl, oba jsou všežravci. Krysa však preferuje rostlinnou stravu: ovoce, ořechy, zrní, kukuřici. Oba hlodavci se za určitých podmínek uchylují ke kanibalismu vlastního druhu.

Doporučené přípravky

Na potkany a krysy lze doporučit praxí osvědčené samoobslužné sáčky Kilrat, které se nastraží do deratizačních staniček, což jsou plastové krabičky s otvorem. Všechny přípravky proti potkanům i krysám naleznete zde:
Prohlédnout kategorii

Jaké návnady použít?

Na potkany i krysy se používají stejné návnady. Protože krysa už byla v evropském prostředí potkanem vytlačena, většina přípravků je již označena pouze jako jed na potkany a myši. Všechny tyto přípravky fungují stejně dobře i proti krysám.

Většinou se používají látky na principu ředění krve, které se v praxi proti nedůvěřivým hlodavcům osvědčily nejlépe. Tyto látky mají zpožděný účinek, takže ani ochutnávači z řad potkanů nezaznamenají žádné nebezpečí a ostatní jedinci si jejich úhyn nespojí s podezřelou nástrahou.

Jedové sáčky existují ve dvou variantách. Základní červené sáčky poskytují dobrý účinek na bázi látky Bromadiolon za nízkou cenu. Vyšší cena modrých sáčků je vyvážena silnějším účinkem látky Brodifakum (Brodifacoum). Modré sáčky představují nejsilnější prodávaný jed na krysy a potkany.

Rozdíly mezi krysou a potkanem: infografika

krysa-vs-potkan

Nejprodávanější samoobslužné sáčky

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Další články z našeho blogu

Choroby paprik (na listech a plodech)

Papriky pěstované na zahrádce mohou trpět několika závažnými chorobami, které ohrožují úrodu i zdraví rostlin. Mezi ty nejvýz...

Plíseň bramborová: jak ji zlikvidovat

Plíseň bramborová je jednou z nejnebezpečnějších chorob, které mohou potkat brambory. Kromě brambor postihuje i rajčata a občas i ...

Plíseň na okurkách a rajčatech: co dělat

Rajčata a okurky patří mezi plodiny, které velmi snadno chytnou plíseň. Všechna plísňová onemocnění mají společné jedno: šíří se v...

Mykorhizní houby: přírodní alternativa hnojení

Mykorhizní houby jsou speciální půdní houby, které žijí v symbióze s kořeny rostlin. Když je k rostlinám nasadíte, rozšíříte tím j...

Žloutnutí listů rostlin: příčiny a řešení

Když pokojovým rostlinám žloutnou listy, není to signál podzimu, ale příznak problému. Příčin může být několik. Podívejme se, co p...

Mrtvice meruněk: proč nastává a jak jí zabránit

Mrtvice meruněk, známá také jako jako apoplexie, je závažný stav postihující meruňku obecnou. Projevuje se náhlým vadnutím větví a...

Potkan: jak zlikvidovat nebezpečného škůdce

Volně žijící potkan obecný (Rattus norvegicus) je nejobávanější škůdce ze všech hlodavců. Bleskově se množí, přenáší nebezpečné ch...

Blechy: 27 otázek a odpovědí

Věděli jste, že blecha dokáže vyskočit až 160-krát výš, než sama měří? Jak dlouho vydrží bez potravy nebo jaká teplota ji zabije? ...

Zelená skalice: jak ji využít na zahradě

Zelená skalice je krystalický prášek světle zelené barvy snadno rozpustný ve vodě. Zabraňuje nedostatku železa a síry u rostlin, p...

3 přírodní věci, které odpuzují blechy

Internet je zaplaven informacemi o přírodních látkách, které odpuzují blechy. Většina z nich ale není v praxi dostatečně účinná, n...

Sortimentu odborně rozumíme, rádi vám poradíme
Při nákupu nad 2 000 Kč
doprava zdarma
Objednávky do 11:00
odesíláme tentýž den
98 % na Heureka,
3 500 ověřených recenzí
TOPlist