Pozor na kuny: jak před nimi ochránit automobil?

Kuny jsou nejaktivnější na jaře, kdy se začínají pářit, a na podzim, kdy hledají teplý a suchý úkryt. Častým terčem je automobil, zaparkovaný v blízkosti domu. Jak jej zabezpečit? Přinášíme několik tipů.

  1. Parkujte v garáži kdykoli je to možné. Uzavřená garáž je nejlepší ochranou vozu před kunami.
  2. Pokud musíte parkovat venku, instalujte do automobilu zvukový odpuzovač kun. Je to stále nejlepší způsob, jak ochránit venku stojící automobil před kunou. Pro vyšší účinnost je vhodné, aby přístroj uměl měnit frekvence.  Levnější přístroje frekvenci ultrazvuku měnit neumí, což je problém, protože kuna si po čase na nepříjemný zvuk zvykne a bude jej ignorovat.
  3. Pokud krmíte domácí miláčky, misky s žrádlem nechávejte co nejdál od vozidla.
  4. Instalujte k vozidlu silný zdroj světla napojený na čidlo pohybu. Kuny silné světlo odpuzuje a utečou.
  5. Použijte ochranný sprej proti kunám do automobilu, kterým postříkáte motorový prostor, nebo instalujte kuličky proti kunám do automobilu.
  6. Nechte si instalovat paralyzér na kuny. Jde o elektrický ohradník, napojený na baterii, který kuně v případě jejího průniku do motorového prostoru uštědří vysokonapěťovou ránu nízkým proudem. Instalace musí být odborná, aby byla zajištěna bezpečnost.
  7. K ochraně zapalovacích kabelů lze instalovat speciální ochranné trubky z tvrdého plastu.
  8. Někteří výrobci nabízejí jako speciální vybavení přepážky k ochraně motorového prostoru. Případně lze doinstalovat spodní ochranný kryt. Tyto prvky však stojí v řádu mnoha tisíců korun.
  9. Pokud chcete vyzkoušet nějakou babskou radu, někteří motoristé sypou do motorového prostoru svých plechových miláčků psí chlupy, stružky česneku, naftalínové kuličky nebo i lidskou moč. Problém je (když odhlédneme od faktu, že si auto sami znečistíte), že kuna si na všechny tyto pachy zvykne a bude je ignorovat.
  10. Položte pod automobil pletivo s drobnými očky, jaké se používá do králíkáren. Kuně se s jejími citlivými packami nebude chůze po nestabilním a ostrém pletivu líbit a měla by se tak motorovému prostoru vyhnout.
  11. Sjednejte si solidní pojistku, která poškození automobilu kunou pokrývá.

Proč kuny okusují kabely v autech?

Přesná příčina nebyla zatím vědecky podložena, a je to tak trochu záhada. Existuje několik teorií, proč kuny okusují kabely automobilů:

  • Gumové hadičky díky svému složení kunám připomínají pachové značky jiných kun. To kunu přivádí k zuřivosti a snaží se kabely rozkousat, aby zničila vše, co nese pach soupeře. Nejhorší je okusování na začátku léta, kdy jsou kuny v období páření silně teritoriální.
  • Kuna si okusování kabelů a močením na ně značkuje teritorium pod kapotou automobilu.
  • Kuny kabely okusují jen tak pro zábavu.
  • Kuna vnímá auto jako jeskyni, kterou chce prozkoumat. Ze zvědavosti tak okusuje různé části z měkkých plastů.

Co má kuna na autě nejraději

Ze statistik vyplývá, že kuny milují zejména gumu a měkké plasty. Nejčastějšími oběťmi ostrých zubů kuny jsou

  • dráty zapalovacích svíček,
  • hadice chladicí kapaliny,
  • hadičky kapaliny do ostřikovačů,
  • manžety homokinetického kloubu,
  • izolace kabelů a odhlučňovací materiál pod kapotou.

Škody v důsledku prokousání kabelů kunou

Prokousnutí kabelu často není ten hlavní problém. Horší jsou následné škody. Když se po kousnutí manžety kunou do kloubu dostane voda a nečistoty, může se v krátké době homokinetický kloub poškodit, což vede k velmi nákladným opravám.

Díra v hadici chladicí kapaliny může způsobit přehřátí motoru, prasknutí hlavy válců, prasknutí těsnění hlavy nebo dokonce zadření. 

A jízda s překousnutým drátem zapalování může podle ADAC vést k nesprávnému zapalování motoru, takže nespálené palivo se dostane do výfukového potrubí a může zničit katalyzátor, jehož výměna není levná.

Elektrické a hybridní automobily s velkým množstvím kabelů jsou navíc velmi náchylné k poškození a mohly by se i vznítit, pokud kuna překousne vysokonapěťovou izolaci.

Statistiky škod způsobených kunami na automobilech

Například jen v Německu kuny každoročně poškodí více než 200 tisíc automobilů a způsobí škody za desítky milionů eur. Baštou kun skalních je také Švýcarsko, zejména jeho východní část. Podle pojišťovny AXA je tam každoročně hlášeno přes 17000 pojistných událostí v souvislosti s kunami.

Kuny mají v největší oblibě automobily značek Ford, Renault, VW a Škoda. Viz statistika společnosti AXA. 

Co dělat když najdu na vozidle stopy výskytu kuny?

Doporučujeme nechat motorový prostor odborně vyčistit, aby se odstranil pach kuny, který by mohl přilákat jinou kunu. Pach konkurenta je pro kunu přitažlivý a v následném boji o teritorium by nejspíše napáchala na vozidle další škody.

Pořízení plašiče kun je tak v tomto světle levnou volbou, která vás ochrání od zbytečných starostí. Jednejte včas, než vás jednoho rána překvapí vůz, který nenastartujete. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: