Je vaše zahrada připravená na zimu? Jen přesunout méně odolné rostliny do tepla nestačí. Přečtěte si, co všechno vaše zahrada před zimou potřebuje.
S přípravou zahrady na zimu neotálejte. Tedy pokud chcete, aby ji přežila ve zdraví a na jaře se mohla opět zazelenat. Na co byste při tom neměli zapomenout?
1. Záhony
Zryjte záhony, aby se prokypřila půda, odstraňte plevel a ostříhejte odkvetlé trsy trvalek. Na květinové záhony také můžete nahrnout tenkou vrstvu suchého listí, aby izolovalo půdu a kořeny od zimních mrazů.
2. Stromy a keře
Za slunečného počasí všechny vysázené stromy a keře zalévejte, spodní část stromů můžete obalit netkanými textiliemi nebo pytlovinou. K nižším keřům nahrňte suché listí a zakryjte je jehličnatými větvičkami, u vyšších stromů zkontrolujte, zda jsou dobře přivázané k sobě navzájem nebo ke svým oporám – aby je v zimě nevyvrátil sníh ani silný vítr.
3. Trávník
Trávník v zimě potřebuje především dýchat. Proto shrabejte listí, trávník posekejte (ovšem pozor, příliš nízký trávník je v zimě na škodu) a provzdušněte ho prostřednictvím vertikulace. Nezapomeňte ani na speciální podzimní hnojivo: to obsahuje vysoký podíl draslíku, který váš trávník v zimě ochrání před silnými mrazy.
4. Kompost
K ochraně své zahrady v zimě můžete využít i kompost. Obzvlášť pokud použijete takový, který se ještě nestihl úplně rozložit. Kompost na podzim a v zimě využijete především na ochranu citlivých rostlin, jako jsou třeba růže – stačí ho nakupit na hromádku a přihrnout na záhon. Můžete-li, vrstvu kompostu ještě pokryjte slabou vrstvou suchého listí. Pro rychlejší rozklad kompostu zvažte použití některého z urychlovačů.
5. Podzimní úklid zahrady
Květináče, nářadí a stroje včas ukliďte pod střechu, ze sudů vylijte vodu a obraťte je vzhůru nohama. Nezapomeňte vypustit vodu i ze závlahových systémů a všech hadic. Ze zahradních jezírek vytáhněte a zazimujte filtry a čerpadla.